Don Henry tengerszkapitny, aki Miamiban egy hajsment trsasg tulajdonosa, nagy tapasztalat navigtor, gy emlkszik vissza az 1966-os szrny lmnyre:
Visszafel jttnk Puerto Rico-bl. Hrom napja voltunk ton egy res uszllyal. Hajnk 2000 lers, az uszlyt 350 mter hossz ktlen vontattuk. Tbb szz mteres mlysg fltt haladtunk.
Dlutn volt, az id kitn, az g tiszta, a haj htuljn lv kabinomban tartzkodtam, amikor odakint zrzavart szleltem. Kijttem a hajhdra, s az els pillantsom az irnytre esett, amely megdbbensemre sebesen krbeforgott az ramutat jrsnak irnyba. Hogy mi okozta ezt, nem tudtam. A vz kzben minden irnybl zuhogott a hajra, a horizont eltnt, minden sszefolyt, nem lttunk semmit.
Brmi trtnt is, egy tny, hogy mindent kiszedett genertorainkbl: az ramszolgltats megsznt, mszereink nem mkdtek, a segdgenertor is felmondta a szolglatot. Aggdtam az uszly miatt. Szorosra volt ugyan ktve, de a ktl vgt nem lttam. gy tnt felh fedi be, s a krltte lv hullmok magasabbak voltak, mint msutt. Teljes gzzel igyekeztnk mielbb kikerlni errl a helyrl, de mintha valami erteljesen vissza akarna hzni bennnket. Hangslyozom, hogy sehol msutt nem volt kd, csak az uszly krl. Vgl azonban az uszly is kibukkant a kdbl, de akrmit mondjanak is rlam, nem voltam hajland visszamenni, hogy megnzzem, mi volt ott.
A hajskapitny szavainak rtelmezse
rdemes elgondolkodni mindazon, amit Don Henry kapitny mondott:
"... A vz kzben minden irnybl zuhogott a hajra..."
A haj al rkez gzok csak a haj oldalainak mentn lphetnek a lgkrbe, gy a haj krl igen intenzv gzfelszabaduls vrhat (sokkal erteljesebb, mint krnyezetben, a vzfelsznen), amely a vizet szkktszeren magasra lki, s gy a vz a hajra is zporozik.
Ugyanekkor a haj mlyebbre is sllyedhetett a kisebb srsg vzben, de ezt a hajn tartzkodk nem vehettk szre, hiszen a kiltst a vzfggny megakadlyozta.
"... A horizont eltnt, minden sszefolyt, nem lttunk semmit... Aggdtam az uszly miatt. Szorosra volt ugyan ktve, de a ktl vgt nem lttam. gy tnt felh fedi be, s a krltte lv hullmok magasabbak voltak, mint msutt..."
Termszetesen akkor kereshette csak tekintetvel a kapitny az uszlyt, amikor megsznt a haj krl a vzfggny. A vzfggny akkor sznt meg, amikor a haj tovbbhaladt arrl a helyrl, ahol a gzok tvoztak a vzbl. A kapitny teht, amikor htratekintett, a tenger felsznnek azt a rszt ltta, ahol a gzmls zajlott. gy tnt szmra, hogy felh fedi be az uszlyt, mert a gzok ltal elzleg a lgkrbe vz, valamint a gz s a leveg hmrskletnek klnbsgbl ered hkiegyenltdsi folyamat, a csaknem szzszzalkos relatv pratartalm gzokbl pedig prakicsapdst, kdkpzdst eredmnyezett.
Hogy az uszly krl lv hullmok mirt voltak magasabbak, mint mshol, annak magyarzata igen egyszer. A felfel raml, kitgul gzok trfogatnvekmnye a vzfelsznt megemelte, feldombortotta. Mindenki tapasztalhatta mr frdzs kzben, hogy a vz alatt kifjt leveg, a felsznre rkezve, feldombortja azt.
"...Teljes gzzel igyekeztnk mielbb errl a helyrl, de gy tnt mintha valami erteljesen vissza akarna hzni bennnket..."
A gzos vzbe mlyebben belemerlt (esetleg teljesen elmerlt) uszly csak nagyobb vonervel hzhat, mivel megntt az uszly kzegellenllsa. Ezt a vonertbbletet rzkelhettk a hajk, ez vlthatta ki a visszahzs rzett.
"...Hangslyozom, hogy sehol msutt nem volt kd, csak az uszly krl..."
A gzmls teht a tenger felsznnek csak egy viszonylag kis terletre korltozdott. Taln ppen az tette lehetv a hajn tartzkodk meneklst, hogy tvonaluk nem intenzv, nem nagymrv gzmls helyt keresztezte.
Az elbeszlsben gzmlsrl, oxignhinyrl, lgzsi nehzsgekrl nem esik sz. Ennek magyarzata az lehet, hogy a haj viszonylag rvid ideig haladhatott a gzos vzben. A felfel raml gzok ell a hajtest lernykolta a fedlzetet s annak lgtere a rvid id alatt nem tudott olyan mrtkben megvltozni, hogy az emberek rzkeljk. Lehetsges az is, hogy a feltr gz srsge lnyegesen kisebb volt a levegnl, s a lgtrbe lpve gyorsan felszllt
|
A megbolondult mszerek rejtlye
Az Izland kzelben kitrt Surtsey nev tenger alatti tzhny mkdse sorn lgkri elektromos jelensgeket figyeltek meg. A tudstsok szerint az cenbl felszll gzoszlopon t narancsszn villmok cikztak. Eurpa flelmetes tzhnyjnak, a Vezvnak kitrsi gzfelhjben is elektromos jelensgek jtszdnak le, amelybl a gzfelh elektrosztatikus tltttsgre kvetkeztethetnk.
Figyelemre mlt, hogy a Bermuda-hromszg katasztrfival gyansthat Antilla vulkni szigetv leghatalmasabb felszni tzhnyjnl, a Mont Pele-nl, a katasztrflis kitrs alkalmval is elektromos lgkri jelensget figyeltek meg, amely a kitrs utn hossz ideig fennmaradt.
Mindezen tnyek arra utalnak, hogy a tzhnyk ltal kilvelt gzfelhknek gyakran elektrosztatikus tltsk van. Felttelezhet teht, hogy ugyancsak elektrosztatikus tltsk lehet a mlytengeri tzhnyk gzainak is.
Az elektromos jelensgek vizsglatakor nem szabad megfeledkezni egy msik fizikai hatsrl sem. A tengervzben felfel halad gzbuborkok s a vz kztt srldslp fel, amely a gzatomok kls elektronplyn kering elektronjai kzl elektront szakthat le. gy a gzrszecskk elektronjaiktl megfosztva pozitv elektromos tltssel lphetnek ki a lgtrbe.
Ennek tkrben vizsgljuk meg Don Henry kapitny tovbbi megfigyelseit, miszerint a hajhdon lv irnyt az ramutat jrsval megegyez irnyban, sebesen krbeforgott. Ez elektromosan tlttt gzok vzbl val kiramlsnak felttelezsvel magyarzhat.
"...Mindent kiszedett genertorainkbl: az ramszolgltats megsznt, mszereink nem mkdtek, a segdgenertor is felmondta a szolglatot..."
Az elektromosan tlttt gzok ramlsa folytn lteslt ers mgneses tr vrhatan elssorban a villamos berendezsekben okozhat zavarokat, zrlati jelensgeket. Az energiaszolgltats megsznse a mrmszerek mkdst bntotta meg.
Elkpzelhet, hogy a lteslt mgneses tr is rnykolta a fedlzetet az elektrosztatikus tltttsg gzrszecskk ell, s ezrt nem lptek fel lgzsi nehzsgek a haj utasainl.
A trsgben lezajlott tll nlkli katasztrfk a most lertakhoz hasonlan kvetkezhettek be annyi klnbsggel, hogy hevesebb gzmls folytn a vz srsge oly mrtkben lecskkent, hogy a haj, utasaival egytt, viszonylag gyorsan vz al merlt s elsllyedt. |
Mirt nem ltjk a veszlyt?
A lgtrbe rt tzhnyk gzaiban tekintlyes mennyisg szilrd szennyez tallhat. Ezek jelzik a lgkrben a gzok tjt, sokszor 15-20 km magassgig is. A legtbb vulkni gz azonban szilrd szennyezds nlkli llapotban szntelen, vagy csak igen nagy vastagsg rtege mutat halvny sznezdst. Ezrt valszn, hogy a szilrd szennyezdstl megszabadult gzok vzfelsznen val megjelense szabad szemmel aligha lthat.
A tengervz szilrd szennyezket lekt hatsnak igazolsra egyszer ksrletet vgezhetnk:
Patentzras veget tltsnk flig vzzel, majd a vz felsznre fjjunk tmny cigarettafsttt. Zrjuk le az veget. A vz felsznn gomolyg fst tejszer kpet ad. Tudvalv, hogy a cigarettafst kkesfehr sznt a szilrd szennyezktl kapja.
Rzzuk ssze alaposan az veg tartalmt: azt tapasztaljuk, hogy a vz felsznrl eltnt a fst. Az edny "res" felben lv gz szntelen, mint a leveg. Felnyitva az veget, mg rezzk a vz felett lv gz cigarettafstillatt, mert a gzokat nem kttte le a vz, csak a szilrd szennyezket.
Amit a kisrlet sorn sszerzssal rtnk el, az a tengerfenk kzelbl indul s a felsznre rkez vulkni gzok hossz tjn teljesl. |