
A Codename: Panzers kt rsze utn megjelent a Stormregion j jtka, amely a cikk cme utn igen tjkozott olvasnak nagy meglepetst nem nyjt Rush for Berlin nevet viseli. A jtk a nmet III. Birodalom utols idszakt dolgozza fel a II. vilghborban, nmileg rendhagy (s valljuk be, izgalmas!), a trtnelemtl elrugaszkodott szemszgbl.
A valsgban ugyebr a szovjet s a nyugati szvetsges hatalmak kt oldalrl szortottk s roppantottk ssze a nmet hadert. Montgomery terve az volt, hogy a nyugatiak a Ruhr-vidken keresztl intztek volna tmadst Berlin fel, a szovjetek eltt elfoglalva a nmet fvrost (br a Ruhr-vidke ekkorra mr tkletesen romm bombzta a szvetsges lgier, gy gazdasgi hasznot mr nemigen hajtott a Reich szmra, ergo elfoglalsa is szinte flsleges volt). Eisenhower azonban ms irnyt mutatott a szvetsges csapatoknak, s Drezda fel vettk az irnyt, hogy kettvgjk Nmetorszgot. Sztlin biztostotta a Szvetsgeseket, hogy a szovjetek is Drezda irnyban fognak tmadni, majd pedig a ravasz grz azonnal kiadta a parancsot tbornokainak Berlin bevtelre, hiszen br ekkorra Berlin birtoklsa semmifle kzzelfoghat elnnyel nem jrt, a dicssg, mint olyan, mindent megrt. Egszen pontosan tbb mint 300.000 szovjet katona lett.
A jtk ezzel szemben csak flig-meddig vezet vals trtnelmi esemnyekre. A Rush for Berlin egy igazi versenyfuts a kt szvetsges fl kztt a nmet fvrosrt. Itt mr mindenki ellenfl, nemcsak a ncik, hanem a bolsevistk/imperialistk is veszlyt jelentenek, nehogy mr k bszklkedhessenek a diadal vren vett trfejval, Berlinnel! Mindent meg kell tenni, hogy seregeinkkel elsknt rhessk el a fvrost, hiszen aki Berlin, az a gyzelem is.
A szovjet hadjrat az, ami valban a realitsokon alapul, hiszen 1945-ben is k vettk be Berlint, s ezt most is megtehetjk a szmtgp kpernyjn. A Szvetsgesek annyit nyomulnak elre, mint amennyit a valsgban is, a nmetek pedig elkeseredetten s szvsan vdekeznek a mindent elbort s megsemmist vrs radattal szemben. A Szvetsgesek oldalrl jtszva mg mindig vals trtnelmi esemnyeket, csatkat vvhatunk meg, de ha jl szereplnk, akkor a vgn lehetsgnk van a szovjetek eltt elfoglalni Berlint! Ennek a hadjratnak tulajdonkppen ez a f clja. A nmet kldets meglehetsen rendhagy, itt nemcsak arrl van sz, hogy a minden oldalrl rnk tr ellensgtl kell megvni az orszgot hanem a msodik missziban megdnthetjk a nci vezetst, elmozdthatjuk Hitlert s sleppjt, s innentl a katonai vezets igyekszik azon, hogy mentse ami mg menthet. Azrt a hbort mg gy sem nyerhetjk meg (az mr mgiscsak rdekes baleset lenne...!), de a j szereplssel a vgn kedvezbb bkefeltteleket harcolhatunk ki. A „politikai korrektsg” gy ltszik, nem engedte meg, hogy a trtnelmi nmet vezets rjen el sikereket a hbor vgn (horogkeresztet ne is keressnk, mivel az a vrs csillaggal ellenttben a legtbb eurpai orszgban tiltott szimblum, nem kerlhetett a jtkba), de aki mindenkpp a hbor egy alternatv kimenetelt szeretn elrni, annak most itt a lehetsg, nosza hajr. Bnuszknt kapunk mg egy rvidke francia hadjratot, amely Franciaorszg felszabadtsrl, s a maquis tnykedsrl szl.
Maga a jtk s a jtkmenet sok szempontbl tpllkozik a korbbi Stormregion alkotsokbl, ami rthet is, hiszen a Rush for Berlin alapjraton mgiscsak egy II. vilghbors RTS, amely a fent emltett eld nyomvonaln halad. Aki jtszott a Codename: Panzers sorozat jtkaival, annak igencsak ismers lesz a Rush for Berlin kezelse is. Ebben a jtkban azonban az egyik legfontosabb tnyez az id, hiszen le kell elznnk a tbbieket a Berlinrt foly hajszban. Az erforrst is az idtnyez adja, ebbl gyrthatunk csapatokat. Ezzel el is mondtam, hogy br a Panzers sorozathoz hasonlan itt is a hadjrat elejn vlogatjuk ssze a folyamatosan rsztvev s fejld standard egysgeinket, a plykon ezttal mr tovbbi csapatokat is kikpezhetnk, amelyek csak az adott kldetsben llnak rendelkezsnkre. Szerencsre a jtkmenet ezzel nem esik bele a konvencionlis RTS-ek „akkora sereget gyjtk, amivel legyakom a gpet jl” csapdjba, hiszen az id kincs, amit nem j elpazarolni. Ha netn rkig sasszzunk a plykon, gy ne lepdjnk meg, hogy teszem azt a Szvetsgesek oldaln jtszva Berlinnek mg csak a kzelbe sem rnk, mris vget r a hadjrat, lvn hrom egymst kvet rossz rtkels utn kifutottunk az idbl, game over.
Tovbbi jdonsg a tisztek jelenlte. Itt most nem a Codename: Panzers rszekben megismert hsket dvzlhetjk jra, hanem a tisztek specilis egysgek, amelyek klnfle bnuszokkal, kpessgekkel segtik a harcunkat. Nem rendelkeznek kln egynisggel, nem nlklzhetetlenek, gy akr el is patkolhatnak, a kldets attl mg tovbb folytatdik. Azonban ptlsuk sorn jra kezd kpessgekkel indulnak (ugyanis k is fejldnek!), gy lehetsg szerint azrt ne intzznk egy szl komisszrral frontlis tmadst egy Tigris ellen, mert csupn egy forradalmi paca fog a helysznen maradni.
Minden rsztvev fl (kivve a francik) ngyfle tpus tiszttel rendelkezik. Egyszerre maximum hrom tiszt lehet a seregnkben, illetve minden tpusbl legfeljebb egy. Ahogy n a tisztek tapasztalata, jabb s jabb kpessgeket tanulnak meg. Ezek lehetnek passzvak, amelyek folyamatosan kifejtik a hatsukat, illetve aktvak, amelyeket el kell stnnk, mint egy varzslatot a fantasy jtkban – br sajnos srknyt nem idzhetnk :-). Ezeknek a kpessgeknek a boncolgatsba nem kvnnk belemenni, de a krnykbeli barti/ellensges egysgekre hat pozitv/negatv tnyezktl kezdve a Goliath robbantltet-hordoz mini-pnclos irnytsn, a gyrtsok gyorstsn, „Fog of War” ideiglenes megszntetsn keresztl a lgideszantosok ledobsig s ellensges harkocsik elfoglalsig mindenfle lehetsg megtallhat, tessk vlasztani. Az igazn gyes jtkos kombinlhatja is a tulajdonsgokat, gy seregt mg tkpesebb teheti. Klnleges kpessgei egybknt nem csak a tiszteknek, hanem az tlag mezei bakknak, egysgeknek is vannak.
Az egysgek tekintetben leginkbb a „klasszikus” II. vilghbors csapatokat s harceszkzket kapjuk kzhez, ezeket mr mindenki untig ismeri a korbbi jtkokbl. De ha mr valamelyest a fikci is kpbe kerlt a Rush for Berlin kapcsn, akkor azrt nhny klnlegessgre is szmthatunk. Pontosabban fikcinak egyedl a Maus harckocsi tekinthet a nmeteknl, amely harcban sosem vett rszt, ksrleti pldnya ltezett csupn. A jtkban a 188 tonns, 155 s 75 mm-es lvegekkel felszerelt, helyenknt a 200 mm-t is meghalad pnclvdettsg monstrum brutlis harceszkz, a valsgban azonban risi tmege s lomhasga miatt hasznlhatatlan lett volna, ha bevetik. rdekesebb viszont, hogy BMW R-75 oldalkocsis motorkerkprral roboghatunk, V2 raktkkal is megknlhatjuk az ellensget, szerepel a gigantikus Jagdtiger s Sturmtiger, raktaest zdthatunk a Maultier vontatra szerelt Panzerwerfer 42 segtsgvel, Me-262 sugrhajts gpek szntjk az eget. A Szvetsgeseknl bombzhatunk az Avro Lancester-ekkel, lngtengerbe borthatjuk a krnyket a Churchill Mk. VII Crocodile segtsgvel, hasznlhat az M22 Locust knnyharckocsi, amely az ejternys fegyvernemet segtette, valamit irthatjuk a nmeteket az M26 Pershing-el. Az oroszoknl taln csak az ISU-152 rohamlveg, a T-40 ktlt harckocsi, valamint az Il-4 s SU-2 replgpek figyelemre mltak. Mondjuk ha az amiknl van Pershing, a nmeteknl meg Maus, taln az oroszoknl is belefrhetett volna egy IS-3. Persze a fentebb emltettek kzl nhnnyal mr korbbi jtkokban is tallkozhattunk, de taln mgis emltsre mltk.
A misszik tletesen megtervezettek s rendkvl vltozatosak, erre egy szavunk sem lehet, ahogy a trkpek tbbsgre sem, amelyek igazn hangulatosra sikeredtek. A jtkmenet a fent emltett innovcik hatsra j, ltszik, hogy a Stormos srcok apait-anyait beleadtak, hogy j jtkuk ne sllyedjen a kzpszersg mocsarba. Felsorolni is nehz lenne, milyen iszonyatos mennyisg olyan aprsg van a jtkban, amelyek termszetesnek tnnek, amennyiben megjelennek, viszont hinyuk fj, amennyiben nem.
A multiplayer jtkmdokat is tovbbfejlesztette a Stormregion. A korbbrl mr ismert kooperatv, deathmatch s domination jtkmdok mellett most kt jat is kiprblhatunk: ezek a R.I.S.K. s a R.U.S.H. A R.I.S.K. nem vletlenl utal a mindenki ltal ismert tbls jtkra, itt minden jtkos kap egy meghatrozott feladatot, amelyrl a tbbiek nem tudhatnak. Aki elsknt elri a kitztt clt, az nyer. Persze sok trkkzsi lehetsg is van, flre lehet vezetni a tbbieket, valamint a gyzelemhez mr karnyjtsnyira ll felet mr ki is jelzi a gp, gy a tbbiek gyorsan megsemmisthetik/ellehetetlenthetik, mieltt megnyeri a jtkot. Szerintem nagyon tletes s lvezetes lehetsg ez. A R.U.S.H. mdban megadott clpontokat kell megrohamozni, amelyek pontokat rnek, s a legtbb pontot gyjt jtkos nyer.
Termszetesen vannak rnyoldalai is a Rush for Berlinnek, szerencsre nem tl sok. Szmomra a legbosszantbb az egysgek tkeressi rendszere volt, amely nhol a szoksos hibba esik: ha az adott harckocsi eltt van egy msik egysg, ami miatt nem tud elrbb jutni, akkor nem vrja meg, hogy az elrevonszolja vaskos fm htsjt, hanem egy msik tvonalat keres magnak. Ezen msik tvonal pedig j esllyel a gaz ellen egysgeinek garmadja fel vezet-finoman szlva sem j problma az, de gy ltszik, tovbbra is megoldatlan. A tesztels alatt sokszor bosszankodtam azon a momentumon is, melynek rtelmben fontos tisztjeink Hraklszi btorsggal kzdttek az els sorban, s lvettk zlses cafatt magukat akkor is, mikor lehetsg lett volna r, hogy tvolabbrl tzeljenek. Aligha kell ecsetelnem, hogy milyen kellemetlen egy nagyobb csata kzepn mezei egysgeink kommandrozsa mellett mg arra is gyelni, hogy az adott tiszt arcn is maradjon br a konfrontci utn is. Sokan hibaknt rjk fel azt, hogy a Rush for Berlinben a harckocsik szablyszeren „kardoznak”, azaz a valsgban elkpzelhetetlenl, pr mterrl lvik egymst nagy vehemencival. Nem lltom, hogy nincs igazuk azoknak, akik ezt mint gbekilt bnt emlegetik fel, azonban tudni kell szelektlni, s klnbsget tenni: a Rush for Berlin nem szimulci, hanem RTS, melynek jegyben hrom kpernyvel arrbb lv ellenfllel vvott tankcsatkat senki ne vrjon.
A grafikrt tovbbra is a mr ersen korosod Gepard motor felel, amely kisebb hinyossgai ellenre mg a kd magjnak megszletse utn t vvel is jl llja a sarat. A Panzers els kt rsze utn nagygenerlon tesett motor egszen korrekt rszletessg textrkkal s fnyeffektekkel doblzik, s br a legjabb motorcsodk ltvnyvilgt nem kpes prezentlni, gy is bven belefr a „pofs” kategriba. A fejlds fknt az tvezet animcikban szembetl, amelyek minsge s tletessge fnyvekkel elzi meg a Panzers eddig elkszlt kt rsznek sznvonalt. A hangok s a zene szintn sokat fejldtt a mr unalomig elismtelt nev eldkhz kpest, megfelel hangrendszeren kristlytisztn megszlal robbansokkal, egysghangokkal tallkozhatunk. Kln pozitvum, hogy immron akcentus nlkli nmet s orosz egysghangokat hallhatunk, ami kln segti a belelst, akrcsak az esemnyekhez igazod, nvs zene meglte.
A fentiek minden bizonnyal igen vonznak tnhetnek, mg akkor is, ha a „mr megint egy msodik vilghbors RTS, na bumm” effekt minden bizonnyal sokaknl mkdsbe lp. Valban, a Rush for Berlin nem vltja meg a vilgot innovciival, azonban clja nem is ez, hanem egyszeren csak a maximumot nyjtani az adott kategria adott stlusn bell. Ez nagyjbl sikerlt is neki.